کار با پنل توسعه دهندگان

آغاز به کار

پس از ثبت نام و ورود به کنسول میتوانید خلاصه ای از آمار و اطلاعات درباره بازی و وضعیت حساب کاربری خود را مشاهده کنید. همچنین در این صفحه لینک هایی به منابع توسعه بازی و گروه جامعه توسعه دهندگان را مشاهده میکنید. برای افزودن بازی جدید روی کلید add در پایین-سمت راست کلیک کنید.
در فرم باز شده اطلاعات بازی جدید را وارد کرده و مراحل را به پایان برسانید. دقت کنید که شناسه بازی بایستی به زبان انگلیسی و یکتا باشد «این شناسه در آینده قابل تغییر نخواهد بود». با انتخاب بازی و ورود به مدیریت با بخش های زیر رو به رو میشویم. دقت کنید بسته به سطح کاربری توسعه دهنده بخش هایی از این موارد غیرفعال یا محدود خواهند بود.

  • اطلاعات کلی و محتوی

در این صفحه اطلاعات اولیه بازی، تصویر کاور و لینک های دریافت بازی را مشاهده میکنید. این اطلاعات هنگام اجرای بازی و در اپلیکیشن - سایت نمایش داده میشوند. صحت درج این اطلاعات اجباری و در تایید بازی مورد توجه قرار میگیرد.

  • اعلان ها

 در این بخش میتوانید برای کاربرانی که به مرکز دستور گیم سرویس متصل هستند اعلان «Notification» ارسال کنید. این اعلان ها شامل محتوی پیام نمایشی و اطلاعات پردازشی هستند و میتوان به وسیله فیلتر های ارایه شده جامعه مخاطب را مشخص کنید. توجه داشته باشید برای دریافت این اعلان ها کاربر باید حتما  به مرکز دستور گیم سرویس متصل باشد «در صورتی که به علت نوع برنامه نویسی توسعه دهنده این اتصال قطع شود اعلانی ارسال نخواهد شد و کاربر مذکور نادیده گرفته میشود». برای آسان تر شدن تخمین جامعه هدف با تغییر پارامتر ها تعداد دریافت کنندگان نمایش داده میشود.

  • ذخیره سازی

در این بخش توسعه دهندگان میتوانند داده هایی را برای بازی مشخص و به مدیریت آن بپردازند. برای شروع روی «باکت جدید» کلیک کرده و نامی را انتخاب کنید. باکت ها مانند جداولی هستند که داده هایی با ساختار خاص را در خود جای میدهند. سپس باید ساختار و سطح دسترسی باکت تازه را مشخص کنید. با توجه به نوع دسترسی به باکت کاربران یا توسعه دهنده میتواند داده هایی با ساختار از پیش مشخص شده را ذخیره یا بازیابی کند. برای کسب اطلاع بیشتر از این بخش به راهنمای مربوطه مراجعه کنید.

  • آماره

در این بخش داده های جمع آوری شده توسط کاربران به نمایش در می آیند. این داده ها با توجه به فراخوانی تابع دریافت کلید نشست بازی و فعالیت کاربران فراهم میشود. در صورتی که برای بازی خود دستاورد مشخص کرده باشید در اولین آمار روند پیشرفت بازیکنان و کسب دستاورد های ثبت شده مشخص میگردد، همچنین با توجه به تعداد دریافت کلید نشست روزانه آمار هایی برای شما به نمایش درمی آید.

توجه داشته باشید صحت و مفید بودن این آمار بستگی به صحت اطلاعات ارسالی شما دارد.

+ در صورتی که با کلید نشست آشنایی ندارید به مطلب «آشنایی و تعاریف اولیه» مراجعه کنید.

  • کاربران

در این قسمت کاربرانی که حداقل یکبار تابع نشست بازی را صدا زده باشند به نمایش درمی آیند. شما میتواند در میان آنها جستجو و اعمال زیر را بر روی آنها انجام دهید:

+ مسدود کردن: با فعال سازی این گزینه کاربر دیگر توانایی شروع بازی شما را نداشته و نمیتواند به سرور های گیم سرویس از طرف بازی شما متصل شود.

+ مشاهده وضعیت: با انتخاب این گزینه خلاصه ای از وضعیت، دستاورد ها و امتیازات ثبت شده برای شما نمایش داده میشود.

+ انتخاب به عنوان کاربر تستر: با انتخاب این گزینه کاربر میتواند به مواردی که هنوز منتشر نشده است دسترسی و از سرویس های درلحظه «RealTime» و نوبتی «TurnBase» در تمامی سطح های کاربری استفاده کند. این گزینه در مواردی که نیاز به تست سرویس ها قبل از خرید پلن ها یا انجام فعالیت روی نسخه جدید بدور از نمایش عمومی دارد بسیار مفید است. به یاد داشته باشید برای انتخاب کاربران به عنوان تستر محدودیت تعداد مشخص شده است.

+ انتخاب فیلتر ها «آخرین ورود ها - تستر ها و ...» برای جستجو میان کاربران به صورت مرتب سازی «نه به صورت حذفی» انجام میشود.

  • بسته های داده

بسته های داده بخش هایی از بازی یا فایل مورد نیاز در بازی هستند که توسعه دهنده پس از نصب بازی بر روی دستگاه کاربر دریافت و نصب میکند. عموما این قابلیت برای ارتقا بازی، کاهش حجم اولیه یا بسته مورد نیاز با توجه به سخت افزار کاربر مورد استفاده قرار میگیرد. برای استفاده از این قابلیت کافیست بسته مورد نظر را با برچسب «Tag» مورد نظر در پنل بارگذاری کرده و سپس در بازی خود صدا بزنید.

  • افزودن دستاورد یا لیدربورد

دستاورد ها «Achievement» موارد تشویقی هستند که بازی به کاربر برای انجام فعالیت خاص یا پیشروی دربازی اعطا میکند. این دستاورد ها حاوی امتیاز هایی هستند که سطح کاربر را در کل شبکه گیم سرویس بالا میبرند و نشان از حرفه ای بودن بازیکن دارد. این بخش در پنل برای ثبت و مدیریت این دستاورد ها در نظر گرفته شده است. به یاد داشته باشید دستاورد ها میتواند موقتا غیرفعال شوند تا کاربران قادر به مشاهده آن نباشند.

لیست های مقایسه ای «LeaderBoard» جداول آشنایی هستند که براساس مقدار امتیاز - رکورد ثبت شده کاربران را مقایسه میکنند. این جداول میتوانند با توجه به تابع انتخاب شده در پنل صعودی، نزولی، تجمعی یا ... باشند و در بازه های زمانی پاکسازی شوند.